نکات مهم در انتخاب آبسردکن مناسب جهت مکان‌ها و شرایط آب و هوایی متفاوت

نکات مهم در انتخاب آبسردکن مناسب جهت مکان‌ها و شرایط آب و هوایی متفاوت

دستگاه آبسردکن برای خنک کردن آب آشامیدنی طراحی شده است و در مکان‌های مختلفی مانند بانک‌ها، موسسات، ادارات، پارک‌ها، شرکت‌ها و منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد. نیاز فراوان به آب سرد به‌خصوص در فصل‌های گرم سال موجب افزایش محبوبیت این دستگاه شده است. علاوه بر تولید آب سرد، آبسردکن‌ها توانایی تولید آب گرم (و در برخی مدل‌ها آب ولرم) را نیز دارند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی نکات مهم در انتخاب آبسردکن مناسب جهت مکان‌ها و شرایط آب و هوایی متفاوت بپردازیم.

1- بدنه بیرونی آبسردکن

بدنه بیرونی دستگاه آبسردکن نقش مهمی در مقاومت، دوام و زیبایی آن دارد. بهترین گزینه برای بدنه خارجی آبسردکن‌ها، پلاستیک فشرده ABS محسوب می‌شود. ABS نوعی پلاستیک فشرده با کیفیت بالاست که از ترکیب سه پلیمر مختلف ساخته شده است. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند ABS مقاومت و دوام بسیار بالایی داشته و در برابر ضربات احتمالی انعطاف‌پذیر باشد و در عین حال زیبا نیز به نظر برسد. برای آبسردکن‌هایی که در فضای باز استفاده می‌شوند، از بدنه استیل استفاده شده که به عنوان آبسردکن‌های استیل شناخته می‌شوند.

2- بدنه داخلی آبسردکن

به دلیل تماس مستقیم بدنه داخلی با آب مصرفی، لازم است که از استیل استنلس خالص و غیر مغناطیسی ساخته شود. این نوع استیل کاملاً مقاوم در برابر زنگ زدگی است و از رشد باکتری‌ها درون دستگاه جلوگیری می‌کند.

3-تعداد شیر آب در آبسردکن

در هنگام خرید آبسردکن باید به تعداد شیرهای آب توجه کنید، زیرا این یکی از موارد مهم در انتخاب آبسردکن است. آبسردکن‌ها می‌توانند حداکثر دارای سه شیر باشند که به ترتیب آب گرم، آب سرد و آب ولرم را فراهم می‌کنند. در مدل‌های دیگر، آبسردکن‌ها دارای دو شیر هستند که شامل شیر آب گرم و شیر آب سرد می‌شوند.

4-استاندارد

توجه به استانداردهای آبسردکن یکی از نکات مهم در انتخاب دستگاه مناسب است. هنگام خرید، باید با دقت به قطعات اصلی دستگاه و کشور سازنده آنها توجه کنید. برخی شرکت‌های فعال در ایران به صورت انحصاری آبسردکن‌هایی وارد می‌کنند که تولید کشور ایتالیا بوده و دارای استاندارد CE اروپا هستند. پس از خرید آبسردکن، بهتر است از یک متخصص نصب، مشاوره دریافت کنید. همچنین، در صورت بروز هرگونه مشکل در عملکرد آبسردکن، از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید.

5-نحوه تامین آب

از آنجا که پر کردن و حمل مخزن آب مشکل است، مطمئن شوید که آبسردکن به آب شهری وصل باشد.

6-فیلتر های تصفیه آب

نوع دیگری از آبسردکن‌ها وجود دارد که علاوه بر امکان اتصال به شبکه آب شهری، قابلیت تصفیه آب را نیز تا حدی دارند. قیمت این دستگاه‌ها نسبت به سایر مدل‌ها بالاتر است، اما در عوض آب خروجی با کیفیت بالاتری ارائه می‌دهند.

7- گارانتی و خدمات پس از فروش

گارانتی و خدمات پس از فروش یک آبسردکن، نمایانگر کیفیت آن است، زیرا شرکت تولیدکننده در صورت لزوم موظف است قطعات دستگاه را گارانتی کند و در صورت خرابی، مشتری بتواند از این خدمات بهره‌مند شود. بنابراین، هنگام خرید باید به نوع گارانتی دستگاه توجه ویژه‌ای داشته باشید.

8- میزان کلی مصرف برق

در این نوع دستگاه‌های سرمایشی، بیشترین مصرف برق مربوط به کمپرسور است. به همین دلیل، مقایسه توان مصرفی کمپرسور تقریباً معادل توان مصرفی دستگاه آبسردکن است و می‌تواند در مقایسه با مصرف برق دستگاه‌های آبسردکن باشد.

9- ارتفاع شیر آب

استاندارد ارتفاع شیر آبسردکن معمولا بین ۷۵ تا ۱۲۰ سانتی متر است. در بالاترین ارتفاع، نوشیدن آب راحت‌تر است. در آبسردکن‌های مخزندار، چون فشار آب خروجی بستگی به ارتفاع آب در مخزن دارد، شیرها را در مکانهای پایین تری قرار می‌دهد. در آبسردکن‌های آنی، فشار خروجی شیر تقریباً برابر با فشار ورودی است. به همین دلیل، شیرهای آب در ارتفاع ۱۱۵ سانتی‌متری قرار می‌گیرند.

10-فاصله شیرهای آب

فاصله بین دو شیر آب دستگاه نباید کمتر از ۴۵ سانتی‌متر باشد. در صورتی که این فاصله کمتر شود، امکان استفاده همزمان دو نفر از شیرهای آب وجود ندارد. بنابراین، افزایش تعداد شیرها در چنین شرایطی بی‌فایده است.

11-سطح شیب و آبریز

آب ریز به محلی گفته می‌شود که آب سرد پس از جاری شدن از شیر روی آن قرار می‌گیرد. طراحی مناسب سطح و شیب آب ریز باعث می‌شود تا آب به اطراف پخش نشود، روی سطح آب ریز جمع نگردد و به طور مستقیم و بدون وقفه به فاضلاب هدایت شود

سخن پایانی

در این مقاله شما را با نکات مهم در خرید آبسردکن آشنا کردیم. بهتر است قبل از خرید آبسردکن، به توصیه‌ها و نکات راهنمای خرید توجه کرده و با توجه به نیازها و انتظارات خود، مناسب ترین آبسردکن را انتخاب کنید تا از خدمات آن راضی باشید.

مدیرسایت